Najlepszy wypoczynek u nas w domu!

Położenie naszego domu
daje możliwość odpoczynku
od codziennego wypełnionego obowiązkami życia, a zarazem
jest doskonałym miejscem
do wędrówek po Szczawnicy.

Przejdź do galerii
szczawnica kwatery

Komfortowo urządzone pokoje z łazienkami.

Mała ilość miejsc
noclegowych zapewnia Państwu
kameralny wypoczynek.

Kwatery i pokoje
szczawnica pokoje

W Pieninach nie będziesz się nudzić!

Dzięki bogactwu atrakcji
każdy dzień pobytu jest inny.

Przejdź do galerii
szczawnica

Po zdobyciu górskich szczytów
można odpocząć w zaciszu naszego
ogródka i stamtąd podziwiać
piękny krajobraz Pienin.

Kwatery i pokoje
szczawnica kwatery

Pieniny

Skoro nasze pokoje do wynajęcia znajdują się w Pieninach, to korzystając
z okazji chcielibyśmy podać trochę informacji na temat naszej krainy.

Pieniny i ich położenie wraz
z ukształtowaniem

Strukturalnie Pieniński Pas Skałkowy składa się z twardych wapieni jurajskich i dolnokredowych.
W jednostce geologicznej Karpat formuje łuk rozciągający się od zachodniej Słowacji do Rusi Podkarpackiej. Na wybranych odcinkach skały tworzą mniej lub bardziej jednorodny łańcuch górski i ta najbardziej zwarta część to Pieniny. Wspomniany łańcuch charakteryzuje się posiadaniem stromych ścian i ostrych szczytów o wysokości od 300 do 450 metrów ponad poziom Dunajca. Natomiast skałki maksymalnie osiągają 1052 metrów n.p.m. Na tym obszarze wyróżnia się trzy przełomy rzeczne: Dunajca, przełom pieniński oraz przełom Białki.

Polski fragment Pienińskiego Pasa Skałkowego obejmuje Podhale
i częściowo Spisz Polski. Kulminacyjnym punktem Pienin jest Masyw Trzech Koron. Południowa strona Trzech Koron o wysokości 982m jest największym fenomenem w Pieninach ze względu na fakt, że jej szczyt kształtuje się <br>w postaci zębów korony. Od głównego trzonu Trzech Koron w kierunku południowym i północno - wschodnim rozchodzą się dwa rozgałęzienia. Pierwsze z nich to tzw. "wrota Pienin", a w ich skład wchodzą Grabczycha Wyżnia i Niżnia, Świnia Skała oraz Ostra Skała. Drugą gałąź tworzą: Ostry Wierch, (851m), Góra Zamkowa (719m), Wielka Pustelnica (684m).

Ze względu na malowniczość warto wspomnieć o jeszcze jednym "składniku" Pienin, czyli o Pieninkach. Występuje w nim wiele stromych ścian, a wśród nich Czerwone Skały (745m), Czerteż (774m), Czertezik (722m), Sokolica (747m) czy Białe Skały (590m).

Pieniny - wierchołek Sokolica

W kierunku południowym i północnym od przełomu Dunajca rozpościerają się Małe Pieniny. Ich długość to 12km, a szerokość wynosi 5km. Masyw ten jest dzielony przez Dolinę Leśnickiego Potoku na dwa fragmenty, spośród których północny o powierzchni 20km2 wyznacza granicę Polski. Tak więc jego polską część rozpoczyna Skała Wylizana (ok. 570m). Następnie wymienić można Szafranówkę (742m), Wysoki Wierch (907m), Durbaszkę (935m), Wierchliczkę (955m) oraz Wysokie Skałki ze szczytem Wysoka (1052m). Nawiasem mówiąc tak jak to wspomniane jest w naszej ofercie pokoi do wynajęcia w Szczawnicy, Wysoką można zobaczyć z podwórka domu, a także wybrane pokoje mają widok zwrócony w jej kierunku. Należy zwrócić uwagę na to, że Małe Pieniny mają przewagę nad sąsiadującymi Pieninami w sensie rozmiaru i wysokości nad poziom morza.

Cechą, której nie sposób zanegować opisując Pieniny jest zróżnicowanie. Zatem trzeba tutaj dostrzec wąwozy skalne (Homole, Skalskie, Biała Woda) oraz doliny potoków. Generalnie Pieniny zaliczają się do gór średniej wysokości, ale dzięki urozmaiceniu i kontrastowości mają swój urok.

Pieniny - Dunajec

 

Gleby Pienin

Ze względu na spore zróżnicowanie podłoża geologicznego na terenie Pienin wyróżnia się dwa rodzaje gleb: rędziny i brunatne. Takie urozmaicenie jest efektem wysokiego stopnia zmienności podłoża skalnego.

 

Z ostatniej chwili

kontakt

Już dzisiaj zarezerwuj u nas nocleg
w pokoju z łazienką
. Gwarantujemy wypoczynek w ciszy i spokoju w pięknie usytuowanej kwaterze prywatnej
w Pieninach, a dokładnie w Szczawnicy.
Tel. 661325051 lub 182625664

Formularz kontaktowy